Warning: set_time_limit() has been disabled for security reasons in /home/u8792398/public_html/wp-content/themes/porto/functions.php on line 12
Nöropazarlama ve Sanal Gerçeklik: Birbirleri için Yaratıldılar! - NEURO-MAR | Nöro Pazarlama ve İletişim Danışmanlığı

Nöropazarlama ve Sanal Gerçeklik: Birbirleri için Yaratıldılar!

Nöropazarlama ve Sanal Gerçeklik: Birbirleri için Yaratıldılar!

Nöropazarlama ve Sanal Gerçeklik: Birbirleri için Yaratıldılar!

Neuro-mar içerik ekibi olarak bu  makalemizde teknolojinin nöropazarlama ile olan yakın ilişkisini ele alacağız. Bu yazımızda sizlerle her zaman olduğu gibi araştırmaların yanında bu araştırmaların bilimsel temellerini ve pazarlamanın gerçek dünyasında hayata geçirilmiş somut saha örneklerini de paylaşıyoruz. Konumuz VR (Sanal Gerçeklik) ve nöropazarlama ile ilişkisi. Birbirleri için yaratıldıkları söyleniyor. O halde bakalım doğru mu? Ve neden böyle düşünülüyor?

Bildiğiniz gibi, eğer daha önce benzer bir sanal gerçeklik deneyimi yaşadıysanız VR dünyası bizleri bir izleyici olmanın ötesine taşıyarak, birer katılımcıya dönüştürüyor.

Bilimsel Kanıtlarla Öngörü

Nöropazarlama, nörobilim disiplininden elde ettiği bilgileri, pazarlama çalışmaları için hayata geçirir. İyi ki bu araştırmalar yapılıyor ve böylece belirli koşullarda insanların nasıl davranacakları üzerine bizler de öncesinden fikir sahibi olabiliyoruz. Bahsettiğimiz davranış şekilleri, insanların bir reklamı gördüklerinde veya işittiklerinde nasıl tepki verdiklerinin çok çok ötesinde. Yine de bir reklam kampanyasının getireceği sonuçları öncesinden bilmek harika olmaz mıydı? Özellikle de reklamın yaratacağı etki ile ilgili size bilimsel kanıtlar öncesinden sunulmuşsa?

Daniel Kahneman: Sistem 1 ve Sistem 2

Daniel Kahneman, Nobel Ödülü’ne layık görülmüş bir isim (2002 Nobel Ekonomi Ödülü). Zihnin 2 farklı sistemini konu aldığı ünlü kitabı “Hızlı ve Yavaş Düşünme”yi daha önce okumuş olabilirsiniz. Eğer henüz okumadıysanız Türkiye’de de birçok yayınevinden bu kitaba erişebilmeniz mümkün. Zihnin 2 Farklı Sistemi’ni anlattığı videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sizin için bu iki sistemi hızlıca açıklayalım. Daniel Kahneman’a göre beynimiz iki farklı karar alma sistemine sahip. Biri, Sistem 1; karar alma sürecinde; hızlı, otomatik, bilinç altından, içgüdüsel ve duygusal davranıyor. Diğeri ise Sistem 2! Sistem 2 ise karar alma süreçlerinde; bilinçli, hesaplayan, daha yavaş ve daha umursayıcı niteliklere sahip.

Bir pazarlamacı gözüyle sanal gerçekliğin Sistem 1 ile daha yakından ilişkili olduğunu söyleyebiliyoruz. Çünkü zihnin hızlı karar alması VR için çok daha anlamlı bir yerde bulunuyor. Bu yüzden satın alma kararlarının öncelikle duygusal ve anlık duyumlarla alındığı ürünler için sanal gerçekliğin çok daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Dilerseniz hemen ilham verici 3 örnek paylaşalım!

İlham Veren Örnekler

Aşağıdaki örnekleri okuyunca siz de VR dünyasında birçok değerli pazarlama fırsatının olduğunu göreceksiniz.

  1. Seyahat

Pazarlama fikri aklınızda hemen canlanmış olabilir. Evet, müşterilerin seyahat etmek isteyebilecekleri lokasyonları, onlara sanal gerçeklik deneyimi yaşatarak sunabilirsiniz! Bunu yapan birçok turizm markası bulunuyor. Hatta profesyonel bir anlatıma sahip belgeseller de kullanıyorlar.

  1. Formula 1

Bir F1 aracına binip yarışmayı kim istemez? Sponsorlar için bu sorunun ışığında yaratabilecekleri birçok uygulama olduğundan eminiz. 360 derece videolar gördük ama henüz başarısından emin olabileceğimiz tam bir sanal gerçeklik uygulaması yapılmış değil. Dilerseniz “Red Bull F1 Deneyimi” Videosu’na bu linkten göz atabilirsiniz.

  1. Ekstrem Sporlar

Red Bull hepimizde hayranlık bırakan video içeriklere doymamış gibi görünüyor. Marka şu an, tamamen kendilerine ait bir “Red Bull Air Race” VR versiyonu hayata geçirmiş durumda! Bu deneyimle birlikte yarışın sürprizlerle dolu heyecanını anlık olarak hissedebiliyorsunuz! Bu deneyimi linkten izleyebilirsiniz, F1 deneyiminden çok daha farklı olduğunu göreceksiniz.

Bu arada GoPro’nun bir VR şirketi olan Kolor’u satın almış olduğunu belirtelim. Artık izleyiciler fantastik GoPro filmlerini kendileri deneyimleyecekler!

Bitirirken:

Araştırmalarda değinilmemiş olsa da, müşteriye deneyim yaşatmaktan tutun da, dijitalin veri sağlamak gibi büyük bir avantajının da olduğu VR dünyasında henüz hayata geçirilmemiş, ilkleri bekleyen birçok neuromarketing fırsatının bulunduğu çok açık! VR belki de ürünleriniz için de yaratılmış olabilir!

Reference:

Ton Kuper, C4REAL Virtual Experience, Daniel Kahneman: Thinking: Fast and Slow

Makale Linki: https://www.c4real.nl/en/2016/11/16/virtual-reality-neuromarketing-made/

Yorum Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.