Görme ve İşitme Duyularımız Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Görme ve İşitme Duyularımız Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Görme ve İşitme Duyularımız Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Neuro-Mar ekibi olarak uzun zamandır duyusal nöropazarlama araştırmalarının peşindeyiz. Bu makalemizde, beynimizdeki renk ve işitme ilişkisini ele alacağız. Örneğin; hafta bitti, o gün geldi! Cuma akşamı kendimizi dışarı attık, kulağımıza gelen bas sesler bize neden siyah kıyafetlerimizi çağrıştırır ki? Hiç düşündünüz mü? İşte bu ilginç sorunun cevabını nöropazarlama ile yanıtlıyoruz!

Nöropazarlama prensiplerinden bir tanesi de görme duyumuz ve işitme duyumuz arasındaki korelasyonu ele alıyor. Belirli frekanstaki seslerin, belirli renk aralıklarıyla bir ilişkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Öncelikle, bir itirafla başlayalım. Evet, dikkatimizi çeken bir olay olduğunda veya bir nesneyle karşılaştığımızda; odaklanmamızı, dikkatimizi kontrol edebiliyoruz. Ama kendimize karşı dürüst olalım. Bu konuda ne kadar başarılıyız? Ayrıca, başarılı olduğumuzu düşünsek bile, birkaç saniyeliğine de olsa dikkatimizi kontrol altına alan bu durumlar ve olayların altında yatan gerçek ne? Beynimizi, bilinç altımızı hangi dereceye kadar kontrol edebiliyoruz?

Nereye Bakacağımıza Kim Karar Veriyor?

İlginçtir ki, bizim ilk bakışta algılayamayacağımız şeyleri, bizim yerimize, bilinçaltımız algılayabiliyor. Eğer güne kahvaltı yapmadan başladıysanız, işe giderken; arabada veya metroda birçok yiyecek markasının dikkatinizi çekeceğinden emin olabilirsiniz. Veya İstanbul trafiği canınızı sıktıysa, kendinizi tatil reklamlarına ayrı bir dikkatle göz gezdirirken bulabilirsiniz.

Çünkü çoğu zaman, duyularımız, odaklandığımız olay ve nesnelerle, sürekli bir etkileşim içerisindedir.

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, müzik ve görsel dikkatimiz arasında, sandığımızdan çok daha temel bir ilişki var. Carroll School of Management’tan iki araştırmacı; ses frekanslarının görsel dikkat üzerine etkileriyle ilgili araştırmalar yürütüyorlar. Ve yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar; reklamcıların ve özellikle perakende profesyonellerinin dikkatini çekecek nitelikte!

Ses Frekansları Açık Renkler Ve Koyu Renklerle İlgili Duyarlılığımızı Etkiliyor

Üst üste yapılan birçok eye tracking deneylerinde araştırmacılar, ses frekanslarının, renklere karşı duyarlılığa nasıl etki gösterdiğini gözlemlemişler.

Sonuç, pazarlama uzmanları için, ürün yöneticileri ve reklamcılık profesyonelleri için oldukça değerli. Deney sonuçlarında, çevredeki bas sesler (yani düşük frekanslı) arttığında, insanların daha koyu renkteki objelere yöneldikleri tespit edilmiş. Evet, diğer sonuç da geçerli. Yani, yüksek frekansta, tiz seslerin yoğun olduğu çevre ortamlarında, insanlar bu kez daha açık renkteki objelere yönelmişler!

Bununla da kalmıyor. Deneylere katılan kişilerden, dikkatlerini çeken objelere odaklanmamaları konusunda kendilerini kontrol etmeleri istenmiş! Sizce sonuç değişmiş midir? Hayır. Aynı kişiler, adeta ses frekanslarının çekici etkisinde büyülenmiş gibi, aynı duyarlılığı göstermeye devam etmişler.

Perakendede, Ses & Renk Etkileşimi Kullanılabilir Mi?

Bu sorunun cevabı sizi hayretler içerisinde bırakabilir. O yüzden hazır olun. Araştırmacılar bu sorunun cevabını bulabilmek için gerçek bir süpermarkette bir deney gerçekleştirmişler.

Muzların sergilendiği iki farklı rafta manipülasyona gitmişler. Yani birini marketteki ses frekanslarına tam uyumlu bir tonda, diğerini ise frekansa uyumsuz bir renk tonunda hazırlamışlar. Sonucu hemen verelim!

Marketteki ses frekansıyla uyumlu olan rafların satış oranı %62 daha yüksek!

Bu, perakende için harika bir haber. Çok basit yöntemlerle satışlarını ciddi oranda artırabilirler. Yapmaları gereken tek şey raf tasarımlarında kullandıkları renge bakıp, ekolayzır ayarlarını buna göre düzenlemek. Uygun bir ses donanımına sahiplerse, bunu saniyeler içinde yapabilmeleri mümkün.

Peki, Reklamcılıkta Nasıl Kullanılabilir?

Araştırmacıların bu konuda destekleyici kanıtlara ulaştıklarını söyleyebiliriz. Reklamlarda kullanılan müzikle, daha doğrusu ses frekanslarıyla, kullanılan renkler birbirleriyle uyumluysa, reklam daha akılda kalıcı oluyor.

Bu yüzden, reklamcılar da sesin görüntü üzerindeki bu etkisini değerlendirebilirler. Reklam filminiz daha koyu, karanlık bir atmosferde mi geçiyor? Artık, bu tür reklamlarda bas sesleri neden kullandığınızı bilimsel nedenleriyle de açıklayabilirsiniz. Genel olarak birçok markanın, kampanyalarda özel olarak koyu veya özel olarak açık renkler kullandıklarını düşündüğümüzde, ses frekanslarının mucizevi etkisini rahatlıkla bir fırsata dönüştürebileceklerini söyleyebiliriz.

0

Yorum Gönder

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.